Kahramanmaraş Havadis

Orçan Kalesi yıllara meydan okuyor

KAHRAMANMARAŞ’TA TARİHİ ROMA DÖNEMİNE DAYANAN ORÇAN KALESİ İLGİ BEKLİYOR. KALE, TAHRİBATA UĞRAYARAK GÜNDEN GÜNE KAYBOLUYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Orçan Kalesi yıllara meydan okuyor
129 views
12 Ocak 2022 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta tarihi Roma dönemine dayanan Orçan Kalesi ilgi bekliyor.

Türkoğlu ilçesinde gözetleme ve istihbarat amaçlı yapılan Orçan Kalesi’nin, Roma döneminde ’Avasım’ adıyla Haçlı ordularına karşı tampon görevi görmesi için kurulduğu biliniyor.

Orçan Kalesi’nin restore edilmesi halinde ilçenin tarihi ve turistik bir mekan haline geleceğini söyleyen Tarihçi Mehmet Işık, “Orçan Kalesi, Roma dönemine ait gözetleme ve istihbarat amaçlı yapılmıştır. Harun Reşit döneminde bölgenin Abbasilerin kontrolüne girmesinin ardından aynı vazifeyi sürdürmüştür. Amanos Dağları, Andırın ve Göksun hattı üzerinde aynı amaçla yapılmış çok sayıda kale bulunmakla birlikte Orçan Kalesi konumu itibariyle diğerlerinden ayrılır. Özellikle Abbasi dönemi Avasım şehirlerinden biri olan Türkoğlu’nun batısında Çukurova üzerinden Maraş’a gelen iki önemli Roma yolundan birinin üzerinde bulunan Orçan Kalesi, Türklerin bölgeye gelmesiyle birlikte önemini korumuş ve adını da buraya gelen Oğuzların Bozok koluna bağlı Dulkadiroğulları Devleti’nin en önemli askeri gücü olan Orçan Türk aşiretinden almıştır” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.