Kahramanmaraş Havadis

Mahçiçek: “Yerli ve yabancı 2 milyon misafir bekliyoruz”

ONİKİŞUBAT BELEDİYE BAŞKANI HANEFİ MAHÇİÇEK, KADIN KOLLARI TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISININ PROGRAMINDA CUMHURİYETİN 100. YILINDA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞI EXPO 2023 PROJESİNİ TANITTI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mahçiçek: “Yerli ve yabancı 2 milyon misafir bekliyoruz”
147 views
06 Şubat 2022 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kadın Kolları Teşkilat Başkanlığı Akdeniz Bölge Toplantısının programında Cumhuriyetin 100. yılında ev sahipliği yapacağı Expo 2023 projesini tanıttı.

Başkan Mahçiçek, belediye olarak kültür ve eğitimin öncelikleri olduğunu belirterek, “7 okul ve yurt, kütüphaneler, 7 havuz yaptık. Kırsal mahallelerimize de 65 adet bilgi ve kültür evi yaptık. Her sene Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projemiz kapsamında 80 bin kitabı okuttuk öğrencilerimize. Sadece Onikişubat’ın değil il genelinde tüm okullarımıza dağıttık kitaplarımızı. Sonra ödüllü okuma sınavları yaptık. Üniversite hazırlık kurslarımızda 3 yılda 7 bin 5 yüz öğrencimizin üniversite kazanmalarına yardımcı olduk” dedi.

Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Mahçiçek, “Kahramanmaraş’ın özel ürünlerinin satıldığı, sanat atölyelerinin bulunduğu bir Arasta Çarşımız var. Açık AVM yaptık. Masmavi görünümde devasa bir yapay göl var. Üzerinde kayıklarla gezinti yapılabilecek. 280 adet hobi evimiz var şehrin gürültüsünden uzakta baraj gölü ve yapay gölümüz manzarasında. Biz Expo alanımızın inşasını devletten bir kuruş almadan yüzde 70’ini yaptık, geri kalanını da yaparız. Cumhurbaşkanımız şehrimize geldiğinde kendisine de bir sunum yaptım ve bizi himayelerine almalarını talep ettim. Projemiz için büyükelçi tayin etti ve bizi uluslararası arenada temsil edecek. Büyükelçimiz ülkeleri davet ediyor şimdi. Kahramanmaraş’ın her şeyi var. Ülkemizde iplik üretiminin 3/1’i, çelik eşyanın yüzde 65’ini, dokumanın yüzde 17’sini, enerjinin yüzde 12’sini üretir. Eksiğimiz tanıtım. Cumhuriyetimizin 100. yılında Expo projemizle bu eksiği gidereceğiz. Şimdiden 25 ülke katılacağının taahhüdünü verdi, sayı daha da artacak” ifadesini kullandı.

Yerli ve yabancı 2 milyon misafir beklediklerini söyleyen Mahçiçek, “Çok araştırdık, çok hazırlandık. 2018 yılında 62 ülkenin delegelerinin karşı oyu olmaksızın bu projeye ev sahibi olmaya hak kazandık. Biz bu ülkenin geleceğine öncü olmamız lazım. Bir delikanlı çıktı İHA’ları SİHA’ları yaptı. Daha çok yapacağız. Belediyecilikte de öncü olmamız lazım. Genç nesli de yakalamamız lazım” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.