Kahramanmaraş Havadis

Kahramanmaraş’ta kaya mezarları ilgi çekiyor

HELENİSTİK VE ROMA DÖNEMİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN KAHRAMANMARAŞ’TAKİ KAYA MEZARLAR YERLİ VE YABANI TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kahramanmaraş’ta kaya mezarları ilgi çekiyor
111 views
06 Ocak 2021 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kahramanmaraş’taki Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen kaya mezarlar yerli ve yabanı turistlerin ilgisini çekiyor.

Onikişubat ilçesi Çukurhisar Mahallesi’nde iki vadi arasında yer alan, ana kayaya oyulmuş 10 bağımsız kaya mezarları günümüze kadar birçok özelliğini koruyarak geldi. Bulunduğu bölge sit alanı ilan edilirken aynı zamanda koruma altına alınarak tescillendi.

Mezarların, Kilikya ve Kapadokya kültürüyle bağdaştığı öğrenilirken, Milattan Önce 1. yüzyıl ve Milattan Sonra 4 ve 5. yüzyıllar arasında yaşayan Romalıların Çukurhisar çevresinde bir hayat sürdükleri gözlemleniyor.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken kaya mezarları drone ile görüntülenirken, bölgede farklı tarihlerde yapıldığı tahmin edilen ve bir tepe üzerinde kale de bulunuyor.

Bölgeye fotoğraf tutkunlarının yılın farklı zamanlarında geldiğini ve inceleme yaptığını söyleyen Muhammet Eşal, “Burası Çukurhisar Mahallesi, eski mezar taşları ve kaya mezarları var. Bazen bu bölgeye defineciler geliyor ancak jandarma tarafından yoğun bir şekilde koruma altında kimse giremiyor. Yerli ve yabancı turistler de geliyor. Burası çok güzel ve yayla bir yer” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.