Kahramanmaraş Havadis

Kahramanmaraş’ta fay üzerinde yapılaşma önlenecek

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ HİZMET BİNASI KONFERANS SALONUNDA “KAHRAMANMARAŞ FAY ZONU’NUN (KMFZ) DEPREMSELLİĞİ VE ONİKİŞUBAT İLÇESİNDEKİ KONUMU” BAŞLIKLI TOPLANTI DÜZENLENDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kahramanmaraş’ta fay üzerinde yapılaşma önlenecek
121 views
29 Mart 2021 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, fay üzerinde yapılaşmanın engellenmesi için Türkiye’de ilk ve öncü olabilecek bir çalışma yürüteceklerini söyledi.

Onikişubat Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonunda “Kahramanmaraş Fay Zonu’nun (KMFZ) Depremselliği ve Onikişubat İlçesindeki Konumu” başlıklı toplantı düzenlendi.

Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek sunum öncesi yaptığı konuşmada, “Fay hatlarıyla ve depremsellikle ilgili bir çalışma yapabilmemiz için elimizde veri olması gerekiyordu. KSÜ Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü Dr. Alican Kop’un bize yol göstermesiyle işbirliği içerisinde bir çalışma başlattık. Türkiye’de ilk ve öncü olabilecek bu çalışmayla yeni imara açılan alanlarda fay üzerinde yapılaşmanın engellenmesi ile ilgili ciddi veri ve önlemler alınmış olacak. Önlemlerimizi ve yapabileceklerimizi daha net ve sağlıklı bir şekilde belirleyebileceğiz” dedi.

KSÜ Öğretim Üyesi Dr. Alican Kop, yapılan çalışma hakkında, “Gerçekleştirilen çalışma kapsamında yol yarması, inşaat temelleri gibi alanlarda yapılan gözlemler dışında, Kahramanmaraş Fay Zonu üzerinde toplam 40 adet hendek kazısı yapılmıştır. Şehrimizden geçen, Doğu Anadolu ve Kahramanmaraş olmak üzere iki fay zonu bulunmaktadır. En son 1513 yılında Doğu Anadolu Fay Zonu Gölbaşı-Türkoğlu (Pazarcık) segmenti üzerinde 508 yıllık bir suskunluk ve enerji birikimi evresi olduğu görülüyor” ifadesini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.