Kahramanmaraş Havadis

Başkan Güven; “Türkiye’de ilk arı evini Afşin’de kuracağız”

AFŞİN BELEDİYE BAŞKANI MEHMET FATİH GÜVEN, ARI VE ARI ÜRÜNLERİNİN BİLİMSEL ORTAMDA ÜRETİLMESİ İÇİN TÜRKİYE’DE İLK KEZ ARI EVİ PROJESİ OLUŞTURDUKLARINI SÖYLEDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Güven; “Türkiye’de ilk arı evini Afşin’de kuracağız”
96 views
23 Ocak 2021 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, arı ve arı ürünlerinin bilimsel ortamda üretilmesi için Türkiye’de ilk kez arı evi projesi oluşturduklarını söyledi.

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde 15 kök lavanta ile 15 bin kök lavantayı kısa sürede elde eden Afşin Belediyesi, şimdilerde lavantayı arı ile buluşturmayı hedefliyor. Belediyenin arı evi projesi ile hem kaliteli arı üretecek, hem de üretilen arı kolonilerini isteyen görebilecek.

Bal üretiminin bilimsel ortamda hazırlanacağını ve insanların üretimi gözlemleyeceğini ifade eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, arı evi projesinin yakında hayata geçirileceğini ifade etti.

Arıların lavanta ile besleneceğini de kaydeden Başkan Güven, “Tıbbi aromatik bitkilerin üretilmesi adına yaptığımız çalışmalar meyve vermeye başladı. Özellikle belirlediğimiz örnek çiftçilerden ürün elde edip ekonomik hale getirdik. Günümüzde lavanta balına olan talep çok artmış durumda, normal bal fiyatlarının üç katında satılmakta. Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi ile işbirliğine girerek projemizi onlarla paylaştık. İnşallah Türkiye’de ilk arı evini Afşin’de kuracağız. Geldiğimiz nokta ise proje aşaması tamamlandı ve ihale aşamasına geçtik. Onlarda Ankara’dan Afşin’e gelerek incelemede bulunup destek olacaklarını ifade ettiler. Bilimsel ve teknik anlamda desteklerini sağlayacak protokolümüzü yaptık. Arı evinde arılar bal ve arı ürünleri üretilirken hangi şartlarda üretiyorlar deneysel olarak ziyaretçilerimiz kovanlar içinde bunları gözlemleyebilecek. Arının dünya ekolojisine ilgisi nedeniyle insanların dikkatini çekeceği inancındayım” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARUM) Müdürü Doç. Dr. Aslı Özkırım ise, “Afşin Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türkiye’de bir ilke imza atılıyor. Arı evi projesi, Hacettepe Üniversitesi’nin bilimsel danışmanlığı ve teknik desteği ile Afşin Belediyesi tarafından hayata geçirilecek. Günümüzde arı ürünlerinin sağlık koruyucu özelliği ile önemi daha çok artıyor. Afşin Belediyesi kurduğu lavanta bahçeleri içerisinde inşaa edilecek arı evi bu anlamda toplumda arıyı, kendi doğasında buluşturmayı hedefliyor. Arı evinin inşaat safhasından, içindeki arı kolonilerinden sağlık kontrollerinden hijyenik ortamda arı ürünlerinin üretilmesine ve bu üretilen arı ürünlerinin analizine kadar tüm alanlarında üniversitemiz yer alacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.